A szervezet 1993-ban jött létre azzal a feladattal, hogy a térség kis- és középvállalkozásainak fejlesztési programokat dolgozzon ki és hajtson végre. Az Alapítvány alapvető célja a térség mikro-, kis- és középvállalkozásait érintő vállalkozásfejlesztési programjának kidolgozása és végrehajtása. Megalakulása óta nyújt mikrohitelt a kis- és középvállalkozások számára.

Fontos tevékenysége a vállalkozások számára általánosan elérhető alapvető szolgáltatások folyamatos biztosítása, információs füzetek létrehozása és terjesztése, honlap működtetése, rendezvényszervezés, projektek tervezése és végrehajtása, inkubátorház működtetése.
Az Alapítvány működésének megkezdése óta folyamatosan valósítja meg a Magyar Kormány és az Európai Unió kis- és közepes vállalkozások fejlődésének elősegítését célzó projektjeit. 2004-ben a megyében elsőként működött a Vállalkozói Központban Európai Információs Pont, majd Europe Direct iroda.
Részt vett a GVOP által támogatott alapszintű tanácsadási programban, mely a mikro-, kis- és középvállalkozások számára nyújtott ingyenes szakmai szolgáltatásokat.
Az Alapítvány megvalósított egy PHARE-CBC-s gazdaságfejlesztési projektet, mely egy olyan befektetési programot adott a városnak, ami konkrét befektetőket céloz meg konkrét befektetői ajánlatokkal.
Az intézmény menedzseli a Vinum Est nemzetközi programot, melyben Európa kis méretű, helyi jelentőséggel bíró bortermő területei működnek együtt. Magyarországról Kőszegen, Vaskeresztesen és a Vasi Hegyháton dolgozó gazdák vesznek részt a programban. A projekt célja a kis hazai borvidékek ismertségének, az oda látogató turisták számának, s az onnan származó borok értékesítésének a növekedése, valamint a területen felhalmozott kulturális örökség megőrzése.
Az Alapítvány a 2004-ben aláírt Szombathelyi Foglalkoztatási Paktum menedzsment szervezete, illetve a Paktum keretében működtetett ROP által támogatott projekt lebonyolítója. A pályázat célja a munkaerő- piaci szempontból hátrányos helyzetű csoportok munkaerő-piaci helyzetének javítása, a foglalkoztatási színvonal emelése. A két éves időtartamú projekt eredményeként elkészült a Szombathelyi Kistérség foglalkoztatási stratégiája és a hozzá kapcsolódó helyzetelemzés, egy saját honlap, illetve a foglalkoztatási stratégiához kapcsolódó operatív programok és az azok megvalósítását segítő részletes projekttervek.
A Vállalkozói Központ részt vett egy EQUAL programban is, melynek célja volt az elektronikus szolgáltatás és a távmunka eszközeire építve egy integrált szolgáltatási rendszer kialakítása, amely a megyében működő teleházak és e-Magyarország pontok hálózatán keresztül közelebb viszi, s ezáltal elérhetővé teszi a szolgáltatásokat az elmaradott vidéki térségekben is. |